آیا برای موفقیت در کسب و کار باید مدیریت بخوانیم؟

بسیار اتفاق می افتد که داستان زندگی یکی از کارآفرینان موفق را می خوانم و از دیدن اینکه وی هیچ تحصیلاتی در زمینه مدیریت (و حتی در هیچ زمینه تخصصی دیگری) نداشته است، تعجب می کنم. بهمین خاطر اغلب این سوال را از خودم می پرسم که

“آیا واقعا مطالعه در زمینه مدیریت برای موفقیت کسب و کارمان ضروری است؟”

من دو جواب برای توجیه چنین وضعیتی بیان می کنم.

پاسخ اول اینکه مدیریت هم مانند علوم مهندسی، یک زمینه ی علمی است. فرض کنید که از ما بپرسند

“آیا بدون آگاهی از مهندسی مکانیک، می توانیم یک خودرو بسازیم؟”

پاسخ اینست که بله، حتما. چنانکه بسیاری از افراد، چنین کاری را انجام داده اند. اما می توانیم حدس بزنیم که چنین خودرویی با آزمون و خطاهای متعدد ساخته خواهد شد. (در واقع چیزی که ما با آزمون و خطا یاد می گیریم، همان چیزی است که در کتاب ها با هزینه کمتری به ما می آموزند.)

از طرف دیگر، خودرویی که بدون استفاده از دانش و تخصص ساخته می شود، در نقطه بهینه ی طراحی نخواهد بود و حداقل کارکردها و عملکردها را خواهد داشت. نمی توانیم انتظار داشته باشیم که با این روش بتوانیم بنز تولید کنیم!

من فکر می کنم در مورد علم مدیریت هم چنین وضعیتی حاکم است. بدون کسب علم مدیریت می توانیم شرکت موفقی داشته باشیم. اما احتمالا چنین شرکتی حاشیه سود کمی خواهد داشت و نمی تواند با سایر شرکت ها رقابت کند. احتمالا در اینجا هم ما برای شکل گیری و ادامه حیات این شرکت، آزمون و خطاهای بسیاری انجام دهیم. احتمالا در ابتدای تاسیس شرکت تیم قدرتمندی داشته باشیم، اما در اثر اشتباهات و ناآگاهی، بسیاری از افراد کلیدی خود را از دست بدهیم تا یاد بگیریم که چگونه باید تیم خود را حفظ کنیم. ممکن است چندین بار شکست بخوریم تا بالاخره اصول بازاریابی، فروش یا استراتژی را یاد بگیریم. در واقع می توانیم دانش مدیریت را عصاره ی تجربیات دیگران در نظر بگیریم و با مطالعه ی آن از بسیاری از اشتباهاتمان پیشگیری کنیم.

اگر با دوستانمان یک تیم چند نفره برای انجام یک پروژه شکل داده ایم، احتمالا نیازی به دانش مدیریت منابع انسانی نخواهیم داشت. اما اگر بخواهیم یک شرکت چند ده نفری را با کمترین تعارض و اصطکاک اداره کنیم، ناگزیر از دانستن تجربیات مدیریت منابع انسانی هستیم.

 

پاسخ دوم اینکه بهرحال از بین هزاران کسب و کاری که بوجود می آیند و رقابت می کنند، یک یا چندتایشان بصورت شانسی در شرایط مناسبی خواهند بود و در نتیجه موفق شده و بازار را تصاحب خواهند کرد. اما ما با مطالعه و یادگیری مدیریت، سعی می کنیم که نقش شانس را کمرنگ تر کرده و احتمال موفقیت خودمان را افزایش می دهیم.

آیا برای موفقیت در کسب و کار باید مدیریت بخوانیم؟
۴٫۵ (۹۰%) ۲ votes

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.